Pytania i Odpowiedzi
Chyba każdy ma jakieś?
Czym jest Subud?
SUBUD to skrót od słów – Susila – Budhi – Dharma.
Subud nie jest żadną nową religią lub sektą, ani też nową nauką duchową. Jest on tylko symboliczną definicją prawdziwej drogi życia człowieka.
Susila – znaczy żyć zgodnie z Wolą Boga, osiągając pełnię człowieczeństwa.
Budhi – znaczy, że w każdym stworzeniu Boskim, włącznie z człowiekiem, żyje Święta Moc. Moc ta działa zarówno wewnątrz każdej istoty, jak i poza nią.
Dharma – oznacza Wolę Bożą, za którą całe stworzenie, łącznie z człowiekiem, powinno podążać.
Susila Budhi Dharma oznacza podążanie za Wolą Boga z pomocą Świętej Mocy, która działa nie tylko w naszym wnętrzu, ale i na zewnątrz każdego z nas. Istotą podążania za Wolą Boga jest poddanie się Woli Boga Wszechmogącego.
Czym jest latihan?
Latihan to indonezyjskie słowo określające ‚trening’ lub ‚ćwiczenie’, które to słowa lub ich synonimy w innych językach używane są często zamiennie. Jednakże słowo ‚latihan’ jest zwykle preferowane z tego względu, że jako słowo nieznane pozwala uniknąć wszelkich skojarzeń ze znanymi już ideami czy doświadczeniami. Latihanu nie można się nauczyć lub naśladować.
Czy Latihanu można się nauczyć?
Latihanu nie można otrzymać poprzez wysiłki ludzkie lub ludzką wolę, ani wykorzystując umysł lub emocje.
Jak mogę otrzymać latihan?
Przychodzi on spontanicznie z wnętrza po otrzymaniu daru doświadczania Mocy Boga. Otwarcie na otrzymywanie latihanu odbywa się w obecności osoby -helpera- u której to doświadczenie zostało wcześniej ustanowione. Doświadczenie latihanu u różnych osób jest inne, gdyż każdy ma inne potrzeby.
Jednocześnie człowiek może swą wolą powstrzymać działanie latihanu, który będzie trwał tylko tak długo jak długo poddamy się mu w naszym wnętrzu.
Jakie warunki należy spełnic by otrzymać latihan?
Subud jest dostępny dla każdego, kto ukończył 18 lat.
Tego, kto pragnie się przyłączyć, prosi się o odczekanie 3 miesięcy od momentu, kiedy po raz pierwszy wyraził życzenie doświadczenia latihanu.
Jeżeli po upływie tego okresu osoba ta podtrzymuje swą chęć przystąpienia do Subud, to zwykle wtedy może ona być otwarta na latihan.
Ten czas jet porzebny za zapoznanie się z grupą, zadawanie pytań, itp
Kim są Helperzy?
Ci, którzy są upoważnieni do przekazywania doświadczenia Latihanu -helperzy- nie robią nic dla osoby, która go otrzymuje. Po prostu mają oni swój latihan w obecności osoby, która chce go doświadczyć. Proces ten spontanicznie rozpoczyna się w tej osobie i dokonuje się w niej bez przerwy i bez potrzeby używania uczuć, umysłu lub woli poza początkowym szczerym przyzwoleniem na poddanie się Woli Bożej wyrażonym przez tę osobę w momencie otwarcia.
Jak często mogę otrzymywać latihan?
Zazwyczaj latihan można otrzymywać dwa razy w tygodniu wraz z innymi członkami. Mężczyźni i kobiety doświadczają latihanu oddzielnie w towarzystwie jednego lub więcej helpera lub helperki. Helperzy dbają o systematyczność spotkań oraz o to, by latihan trwał pół godziny. Zwykle po kilku miesiącach doświadczania latihanu członkowie są gotowi, aby dodać jeszcze pół godziny samodzielnego latihanu. Zaleca się, aby nie przekraczać trzech latihanów na tydzień.
Co mogę doświadczyć w latihanie?
Doświadczenia doznawane w latihanie różnią się ogromnie. Doświadczanie to jest różne dla każdej osoby i dla każdego w różnym czasie. Początkowo przybiera ono formę fizycznych ruchów i dźwięków, które są zewnętrzną manifestacją wewnętrznego działania – zbyt głębokiego, aby mogło być bezpośrednio doświadczane. Z upływem czasu doświadczenie to staje się bardziej wewnętrzne. Latihan jest szczerym wielbieniem Boga przez nasze poddanie się Jego Woli, a Jego działanie – to oczyszczanie i wewnętrzny wzrost. Wszyscy mamy w sobie wiele nieprawości zarówno odziedziczonych, jak i nabytych poprzez nasze własne działania.
Czy można przyśpieszyć rozwój latihanu?
Żadne wysiłki nie wspomogą ani też nie przyśpieszą tego procesu. Wszystko co możemy zrobić – to zaakceptować to, co otrzymujemy i uważać, aby złe zachowanie nie wstrzymywało procesu, który się w nas dokonuje.
Latihan - Jak to wygłada i jaka jest procedura
Praktyka latihanu i procedura we wszystkich grupach Subud jest taka sama.
Po pierwsze musi być sala gdzie swobodnie można przebywać i nikt postronny nie będzie przeszkadzał oraz my nie będziemy przeszkadzać. Latihan może być czasami dość głośny więc najlepiej mieć odpowiednią salę.
Jeżeli już to mamy za sobą to zaczynamy od wyciszenia się przez jakieś 15 minut tak by sprawy dnia codziennego rozwiały się z naszych umysłów.
Po tym czasie helper wstaje i prosi by wszyscy wstali również i najczęściej wypowiada proste słowa jak: Start, Zacznij swój latihan kiedy go poczujesz, itp
Następnie zamykamy oczy. Jest to czynione z prostego powodu by bardziej skupić się na wewnętrznych odczuciach i za nimi podążać.
Każdy teraz sam jest w swoim latihanie i w zależności od odbioru podąża z nim.
Odbiór każdej osoby jest inny. Czasami może być to fizyczny ruch ciała, chodzenie, ruch rąk – wszystko to jak ciało może się zachowywać. To samo dotyczy naszych uczuć i myśli.
Po około 30 minutach helper mówi: kończymy i każdy powoli kończy swój latihan.
Najczęściej potem jest chwila gdy w ciszy każdy w swoim tempie integruje to co otrzymał.
Potem przy przysłowiowej herbacie możną podzielić się z innymi swoim zrozumieniem, doświadczeniem
Czy jest jakiś nauczycel który naucza latihanu?
Subud nie ma nauczania człowieka przez człowieka, a tylko Bóg jest Nauczycielem.
Czy muszę należeć do Stowarzyszenia by otrzymać latihan?
Latihan jest darmowym doświadczeniem i po jego otrzymaniu nikogo nie zmuszamy by został członkiem Stowarzyszenia bo przecież się nie da.
Jednak bardzo się cieszymy gdy tak jest i osoba jest zainteresowania przynależnością do Subud. Jest to dość ważne.
Latihan dotarł do Ciebie ponieważ jest to zadanie tej organizacji. Bez Organizacji – jako zewnętrznej formy przejawiania latihanu w życiu latihan prawdopodobnie nigdy by do ciebie nie dotarł. Jako Stowarzyszenie publikujemy czasami publikacje wyłącznie dla członków stowarzyszenia. Można uczestniczyć w spotkaniach, wizytach gości zagranicznych (Helperzy Międzynarodowi) itp.
Helperzy którzy działają w ramach stowarzyszenia mogą służyć dla ciebie radą i pomocą.
Jesteś wtedy również częścią Światowego Stowarzyszenia Subud (www.subud.org)
Subud jako organizacja został założony przez Bapaka (założyciel Subud) a my staramy się podążac za jego wskazówkami.
Ile kosztuje latihan?
Doświadczenie Latihanu nic nie kosztuje. Jest to bezpłatne doświadczenie – Dar dla Ludzkości.
Kosztuje natomiast przynależnośc do Stowarzyszenia Subud.
Koszt w tej chwili wynosi Zero złotych bo ustaliliśmy, że nie zbieramy składek a jedynie dotacje – czyli tyle ile każdy chce zaofiarować.
Jest to nasza organizacje więc tworzymy ją taką by pomagała nam.
Czy subud jest organizacją?
Tak. Subud jest stowarzyszaniem osób, które podążają za doświadczeniem latihan.
W wieli krajach przyjmuje rożne formy prawne w zależności od warunków legislacyjnych.
Główna strona Subud to – Subud Org
W Polsce Subud jest zarejestrowany jako Stowarzyszenie.
Subud jest przeznaczony nie tylko dla życia wewnętrznego, ale i dla zewnętrznego, zarówno dla indywidualnych członków jak i dla całego braterstwa. Dlatego oprócz latihanu istnieje organizacja przeznaczona dla spraw światowych. W każdym ośrodku Subud jest zarząd i helperzy, którzy współpracują ze sobą w ściśle określonym zakresie. W krajach, w których istnieje już organizacja na szczeblu narodowym jest Zarząd Główny (krajowy) odpowiedzialny za sprawy organizacyjne w skali kraju. Obowiązki zarządu to: zabezpieczenie miejsc do latihanu, finanse, organizacja dobroczynnych i komercjalnych przedsięwzięć, itd.
Obowiązkiem helperów jest przekazywanie latihanu nowym członkom, organizowanie i obecność na grupowych latihanach, udzielanie wyjaśnień o Subud i latihanie, służenie radą zarządowi, odwiedzanie i wspólne doświadczanie latihanu z chorymi, itd. Zarząd i helperzy nie mają żadnej władzy, a funkcje i obowiązki jakie sprawują, są przejawem ich służby.
Dlaczego kosztuje przynależnośc do Subud?
Subud jest oficjalnie działającym Stowarzyszeniem w Polsce .
Jako działajaca organizacja pomimo, że wiele prac wykonują członkowie bezpłatnie nadal ponosi pewne koszty:
Administracja,
Utrzymanie strony internetowej,
Wynajem sal na latihan,
Zapraszanie Helperów miedzynarodowych,
Zakup publikacji,
Tłumaczenia materiałów żródłowych,
Dofinansowywanie delegatów na Kongresy
Działalnośc harytatywna,
etc…
I na te działanie potrzebujemy środków finansowych, które pochodzą z naszych skladek.
Składki ustalane są przez Walne Zgromadzenie